Παίγνιο Προσομοίωσης Λήψης Επιχειρηματικών Αποφάσεων | Business Game 2024

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδρομής του AthensMBA η οποία πραγματοποιήθηκε το διάστημα 16-17 Φεβρουαρίου 2024 στην Πάτρα, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές συμμετείχαν στο σεμινάριο-εργαστήριο “Παίγνιο Προσομοίωσης Λήψης Επιχειρηματικών Αποφάσεων | Business Game” το οποίο παρουσίασε και συντόνισε ο απόφοιτος του προγράμματος και Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών Παρασκευάς Γεωργίου.

Οι φοιτητές χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν τη διοίκηση μίας εικονικής επιχείρησης η οποία δραστηριοποιείται στην παραγωγή και εμπορία αλεύρου ολικής άλεσης. Σκοπός του Business Game ήταν η κάθε ομάδα να επιτύχει τα καλύτερα εμπορικά και οικονομικά αποτελέσματα σε σχέση με τις υπόλοιπες επιχειρήσεις-ομάδες, και να συγκεντρώσει την υψηλότερη βαθμολογία μέσω της αξιολόγησης των επιδόσεών της σε διάφορα κριτήρια και δείκτες.

Η διαδικασία της λήψης αποφάσεων, της συνεργασίας και του συναγωνισμού κέντρισαν το ενδιαφέρον των φοιτητών οι οποίοι με ιδιαίτερη επιμέλεια και μέσα από ένα κλίμα συνεργασίας ανέλαβαν δράση και έλαβαν στρατηγικές και λειτουργικές επιχειρηματικές αποφάσεις με σκοπό τη βελτίωση της βιωσιμότητας της επιχείρησής τους. Οι φοιτητές αντιλαμβανόμενοι τη δυναμικότητα του Business Game και παρακολουθώντας την εξέλιξη της αγοράς, προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις και αναλόγως αναθεώρησαν τις αποφάσεις τους. Το ενδιαφέρον αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθεί ένα μοναδικό οικοσύστημα επιχειρήσεων, με διαφορετικά χαρακτηριστικά και συμπεριφορές, αλλά και με πολλές εναλλαγές στις επιδόσεις των ομάδων στους επιμέρους δείκτες καθώς και στις θέσεις κατάταξης κατά τη διάρκεια του παιγνίου.

Οι ομάδες των μεταπτυχιακών φοιτητών οι οποίες συμμετείχαν:

Ομάδα Α: Αναστάσιος Αλμπάντης – Μαρία Κούρταλη – Θεοδοσία Μισθοπούλου – Γιάννης Παπαδόπουλος – Μαρία Σαλματζίδου

Ομάδα Β: Δημήτρης Ατζάμπος – Ηλίας Καλλιβωκάς – Μαρία-Μαργαρίτα Σαλιάρη – Γεώργιος Τζανίνης

Ομάδα Γ: Γεώργιος Καραγιάννης – Γεώργιος Λαζαρίδης – Ειρήνη Μπαλατσούρα – Κωνσταντίνος Ντόγκας – Χρήστος Τροχάτος

Φιλική συμμετοχή στο Business Game (αν και ελαφρώς προνομιακή…), από την ομάδα Δ, αποτελούμενη από τους διευθυντές του προγράμματος, καθηγητές κ.κ. Ελένη Σαλαβού και Κωνσταντίνο Κηρυττόπουλο οι οποίοι με τις παρεμβάσεις τους κατά τη διάρκεια του παιγνίου συνέβαλλαν στην καλύτερη κατανόηση της λογικής ως προς τη λήψη αποφάσεων και της ερμηνείας των αποτελεσμάτων.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους φοιτητές για την ενεργό συμμετοχή τους, το όμορφο κλίμα συναγωνισμού και την καθοριστική συμβολή τους στην επιτυχή πραγματοποίηση του Business Game! Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Επίκουρο Καθηγητή Παρασκευά Γεωργίου για το συντονισμό και την υλοποίηση της δράσης αυτής στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδρομής των πρωτοετών φοιτητών του Athens MBA (σειρά 2023-25)!