1ο Master Talks, Σειρά Διαλέξεων

Η πρώτη συζήτηση της σειράς ομιλιών με τίτλο Master Talks, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία τη Δευτέρα 20 Μαίου 2019, στο κτήριο των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων του ΟΠΑ. Η συζήτηση με τίτλο "Ελλάδα - Τουρκία : Η αναγκαιότητα ύπαρξης οικονομικής συνεργασίας σε ένα πλαίσιο γεωπολιτικών εντάσεων", με ομιλητές τους κον. Θ. Ντόκο (Γενικό Διευθυντή του ΕΛΙΑΜΕΠ) και Λ. Κατσώνη (Εκδότη του Περιοδικού FOREIGN AFFAIRS The Hellinic Edition) και συντονιστή τον Αν. Καθηγητή του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Αν. Α. Δράκο, συγκέντρωσε το ενδιαφέρον 50 Μεταπτυχιακών και Προπτυχιακών Φοιτητών οι οποίοι συμμετείχαν ζωηρά στη συζήτηση με ερωτήσεις αλλά και τοποθετήσεις.

Τα "Master Talks" είναι μία σειρά θεματικών συζητήσεων με στόχο την διεύρυνση της εκπαιδευτικής ατζέντας πέρα από από το στενά τεχνοκρατικό πρίσμα των επιχειρήσεων. Στη λογική αυτή προσκαλούνται, Ιστορικοί Πολιτικοί Επιστήμονες, Νομικοί-Δικαστές, Ψυχολόγοι, Φιλόσοφοι, Εκπρόσωποι Θρησκειών, Καλλιτέχνες και Συγγραφείς, οι οποίοι θα επιχειρήσουν να αναδείξουν τους αγωγούς σύνδεσης μεταξύ επιχειρήσεων, οικονομίας, πολιτικής και κοινωνίας. Η σειρά Master Talks είναι μία πρωτοβουλία των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων MBA, MSM, Executive MBA και ΑTHENS MBA και του Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.